Pielęgnacja nagrobków

Czyszczenie nagrobka

Wiemy już, czego nie robić. Jak zatem prawidłowo zadbać o granitowy nagrobek?

Granit to bardzo ładny i jednocześnie wytrzymały materiał. Przy prawidłowej eksploatacji nie kruszy się i nie pęka. Może jednak posiadać naturalne rysy, które czasem mylimy z rysami spowodowanymi przez mechaniczne uszkodzenia. Takie uszkodzenia są możliwe do wyeliminowania. Gdy rysa jest mała i płytka, można spróbować usunąć ją przy pomocy pasty polerskiej. Jeśli rysa jest głęboka, pomóc powinno polerowanie mechaniczne.

W pielęgnacji granitu najbardziej przydatne i bezpieczne okazuje się korzystanie z płynów do naczyń czy płynów do mycia szyb. Pamiętajmy jednak, by nie myć powierzchni grobu bez wody. Czyszczenie na sucho jest najłatwiejszą drogą do zarysowania granitu. Zalecamy zatem używanie wilgotnych, delikatnych ścierek lub gąbek. Szczotki o ostrej szczecinie zdzierają impregnat i farby. Portrety zmarłych lepiej umyć po prostu czystą wodą.

W przypadku poważniejszych zabrudzeń, polecamy kontakt z naszą firmą. W naszej ofercie znajdą Państwo także ofertę profesjonalnego czyszczenia nagrobków i odświeżania liternictwa.