Pielęgnacja nagrobków

Pielęgnacja nagrobków granitowych – czego unikać?

Prawidłowa pielęgnacja nagrobków, również – a może przede wszystkim – granitowych, uchroni je przed zniszczeniem i zwietrzeniem. Jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych porad, unikniemy nieodwracalnych zmian, jakie mogą wystąpić na powierzchni tego pięknego i eleganckiego kamienia.

Granit wymaga częstego, systematycznego czyszczenia. W innym wypadku staje się nieatrakcyjny i mało estetyczny. Czasem popełniamy jednak błędy, myjąc groby w sposób niewłaściwy. Czego zatem nie robić?

  • Nie pastuj całego nagrobka. Stosując pastę nabłyszczającą, ryzykujemy przylepienie się do powierzchni granitu kurzu, pyłu i innego „delikatnego” brudu. A takie zanieczyszczenia jest bardzo trudno usunąć, nie dokonując żadnych uszkodzeń wierzchniej warstwy kamienia.
  • Nie używaj silnych środków czystości. Bez pewnej wiedzy z zakresu pielęgnacji możemy spowodować zniszczenie powierzchni nagrobka. Niektóre chemiczne mikstury i preparaty źle wpływają na impregnat chroniący naturalny minerał, jakim jest granit. Zły dobór środków chemicznych może doprowadzić do wystąpienia trudnych do wyeliminowania plam.
  • Nie stosuj preparatów natłuszczających. Taka dodatkowa warstwa środka pielęgnacyjnego nie pozwoli granitowi „oddychać”.

Jako doświadczeni kamieniarze i ludzie zajmujący się pielęgnacją nagrobków, wiemy, jak o nie dbać. Chętnie podzielimy się z Państwem wiedzą na ten temat – zapraszamy do kontaktu.